Mutfak Dolapları

 720 mm boy ölçüsü 4200*xxxx plaka ölçüleri için ideal olup ülkemiz plaka ölçülerine göre akılcı değildir. 720 mm kabul edilen ve 760 mm olarak 4200 mm plaka boyuna kesim planında en az fireli uygun olan ölçünün 720-760 mm aralığındaki en akılcısını bulalım. Yani 720-760*300-350 mm arasında bir mutfak üst dolabı yanını optimize ederek tasarlayalım.

  

Bilindiği üzere Üniversal Çoklu Delik Makinelerinde Delik eksenleri arası standart ölçüsü 32 mm olarak kabul edilmiştir.Yukarıda kısaca belirttiğimiz basit nedenlerden dolayı kabullenme ile ifa edilen üretim sistemlerinde mutfak üst modül yan ölçüsü 720x350 mm dir. Oysaki basit bir sağlama ve plama kesim analizindeli verimliliğin en yüksek olduğu kesim paketleri ölçüleri dahilinde yapılacak bir kontrol bizlere en iyi mutfak dolabı üst modül yan ölçülerini vermektedir.

Delik eksenlerini tek bir doğru üzerine ve aralarında 32 mm ve katlarının oluşacağı şekilde yerleştirirsek, bu işlemide parçanın hem boy hem de en ölçülerini dikkate alarak tasarlarsak aynı zamanda plaka verimi ile de ilişkilendirirsek ağaşıdaki analizi elde ederiz. Burada tasarımın kilit ölçüsü menteşe tabanının kenardan olan uzaklığıdır. Dolap üzerine uygulanan kapazlama ya da alından basma ve ekseni etrafında kapağı döndüren aynı zamanda da kapağı modül dışına taşırmayan menteşe sistemlerinde bu ölçü aşağı ve yukarı hareket mesafe ayar miktarıda dikkate alınarak 34 mm dir. Hemen hemen her menteşe üreticisi bu ölçüye göre üretim yapmaktadır. Aynı zamanda mutfak dolabı üst modül asma aparatı modül montaj deliklerinin kenardan olan y eksenindeki mesafesi de 34 mm dir. Bu ölçü de olan ürünler mevcuttur. Çoklu delik makinasında delik grubunun 720x350 mm parçafa ki konumu aşağıdaki gibidir. Bu yan parçayı ne yazık ki birden çok seferde delik makinasından geçirerek üretmekteyiz. Bu ölçüler için y eksenindeki tek hat dizilimine bakalım.

 

 

 

Tek hat diziliminden de açıkça görüleceği üzere 34 mm menteşe mesafesi ve 32 mm ve katları delik aralıkları uygulamamız tek makina geçişinde mümkün olmamaktadır.

 

 

Mutfak dolabı üst modül yan parça derinliği ya da başka bir deyişle eni 350 mm değil, 332 mm olmalıdır. Bu şekilde yan parçanın menteşe ve delik dizilimine göre müsennası(simetrisi) da sağlanmış olur.

 

Kabullenme sonucu uygulanan 720 mm x eksenindeki parça boyu ölçüsünde ise yine 18 mm panel malzema kalınlığı dikkate alınarak ker iki kenardan 9 mm olmak üzere sağ ve sol taraf toplamı olan 18 mm toplam kalınlık ölçüsüne ulaşırız. 720 mm boy ölçüsünde en yakın ölçü ise 32 mm delik katları olarak, 704 mm dir. Bu ölçüye iki adet 9 mm eklersek parma boyumuz belirlenir.

 

 

Optimize edilmiş parça boyu plaka analizi dikkate alınmadan 722 mm dir. Oysaki;

 

 

 

Panel paket kesim analizinde tesbit edilen 760 mm için ise;754 mm olmalıdır.

 

 

Mutfak dolabı üst modül analizi için olması gereken ölçüler;

722x324

754x332 mm dir.