Mutfak Dolapları

Mutfak Üst Dolabı Modülü Yan Analizi...

Günümüzde hızlı üretim ve hızlı satış inanılma ölçüde kıymet ifade etmektedir. Genelde planlama aşamasında ödenen paranın geri dönüş aşaması gerçeklik ile uygun hareket etmemektedir. Hızlı üretim teknikleri ile maliyeti azalan ürünler ancak yüksek teknoloji ve bilgi ile üretilebilir hale gelmiştir. Dünya üzerinde sürekli hareket halinde olan paranın, hammadde, yarı mamul ve mamul stoklarında en az süreli beklemesi şüphesiz ki önem arz etmektedir.

 

Hammadde, yarı mamul ve mamul stoklarını en aza indirip, sitemi sürekli akışkan ve aynı zamanda ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde en az stokla değerleri ile tutmak az işletme sermayesi ile akılcı çalışmalarla olabilir.

 

"Amerika'yı yeniden keşfetmeye ne gerek var?" sözü günümüzde adeta iş bilenlerin sloganı olmuştur. Paraya *.*lüasyon ile hükmeden güçler, tarafından bilinçaltına mesaj olarak bizlere terk edilen bu sloganla adeta geleceğimizi kemirmektedirler.

 

Oysa ki bir düşünür de şöyle demektedir:"Düşünür; yeniden düşünen ve düşünülmüşlerin, asla yeterince düşünülmemiş, olduğuna inanan kimsedir." Dünya nasıl yapıyorsa öyle bizde öyle yapalım kabulleniciliğin bizlere zerre faydası olmadığı gibi bu tarz çalışmalarda sorgulama mekanizmamızı yok ederek kabullenici bireyler haline getirmektedir bizleri.

 

Ağaç İşleri ve Mobilya Sektörlerinde kabullenmecilik ve göz görüsüne dayalı analiz teknikleri ile nasıl geleceğimiz kemiriliyor. Modüller dayalı Mutfak Dolabı üretimindeki durumu şöyle bir analiz edelim. Ülke gerçekleri ve üretim teknikleri ve analizleri yapılmadan kabullenmelerle oluşturulmuş yüksek maliyetli sistem ve kütüphaneler. Başka ülkelerin gerçekleri ile kullanım alışkanlıklarımız ve enerji kaynakları ile hammaddelerimizi yönetme metotlarımı bir kenara bırakıp kabullenmeler üzerine kurulu bir dikte ezbere dayalı garip şekiller.

  

Matematik bile kendi içinde temel kavramları ve yapı taşları üzerindeki çelişmeleri analiz ederken bizler bu ülkede kabullenmeler ile yaşıyoruz. Matematiksel nokta tanımı noktayı, bir doğrunun en küçük parçası olarak tanımlarken, matematiksel doğruyu ise iki nokta arasındaki en kısa yol olarak tanımlar. Bir bilinmeyenden diğer bilinmeyeni tanımlamak, sonra ikinci bilinmeyenden ilk bilinmeyeni yeniden tanımlamak ve bunun üzerine bilim inşa etmek.

 

Günümüzde mutfak üst dolapları ve alt dolaplarının yükseklik, genişlik ölçülerinin analizlerine ve bunların tasarım şekillerini regresyon analizi ile işlenmiş parametrik tasarımlar ile değerlendirelim. Amerika'yı keşfetmeyenler ne yaptı? 720 mm modül yüksekliğini kabul ettiler. Nereden geldi bu 720 mm? DIN normlarında tanımlı olan 720 mm kimin için ne kadar akılcı? Amerika'yı keşfedenler en uygun modül yüksekliğinin artık 720 mm değil 760 mm olduğunu bilmektedirler.